Articles Comments

Kolekcja Przyrodnicza Pracowni Dydaktyki » Zoologia » Mieszkańcy Bałtyku: Krab wełnistoszczypcy – niepożądany przybysz

Mieszkańcy Bałtyku: Krab wełnistoszczypcy – niepożądany przybysz

Cykl „MIESZKAŃCY BAŁTYKU” został przygotowany przy współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
Jak wszystkie kraby i ten należy do skorupiaków z gromady pancerzowców Malacostraca i rzędu dziesięcionogów Decapoda. Nazwa pochodzi od specyficznych wyrostków kutykularnych tworzących rodzaj „futerka” na szczypcach samców (widać tylko końcówki szczypiec). Wielkość dorosłych okazów: 40 – 80 mm (szerokość karapaksu). Jest gatunkiem wszystkożernym. Żywi się głównie roślinami, a także bezkręgowcami (ślimaki, rureczniki, larwy i dorosłe owady) oraz różnego rodzaju padliną. Wątpliwe jest, aby był w stanie chwytać zdrowe i sprawne ryby.

Krab wełnistoszczypcy Eriocheir sinensis – Fot. Adam Adamski .

Okres rozrodu trwa od listopada do lipca. Rozmnaża się w wodach słonych lub słonawych (np. estuaria) – zatem musi dokonywać sezonowych wędrówek. Krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis) pochodzi z Chin i Korei. Zasiedla wody słodkie i słonawe – rzeki, kanały, ujścia rzek itp. W początkach XX w. został nieświadomie zawleczony w wodach balastowych okrętów handlowych płynących z Chin do Niemiec. Po raz pierwszy został odkryty w Europie w 1912 r. (rzeka Aller dopływ Wezery). Na terenach polskich stwierdzony po raz pierwszy w ujściu Odry w 1928 r. Obecnie jego zasięg w Polsce obejmuje przede wszystkim: Zalew Szczeciński, ujście oraz prawie wszystkie dopływy Odry poniżej Wrocławia, dorzecze Noteci pod Drawskiem, Warta pod Obornikami, Wisła pod Włocławkiem, dolna Wisła, Martwa Wisła, Zatoka Pomorska, Zatoka Pucka, Hel, jezioro Wydminy pod Giżyckiem. Prawdopodobnie ewentualna inwazja kraba zakończyła się ze względu na zbyt niskie zasolenie wód Bałtyku – niewystarczające do prawidłowego rozrodu.

Krab wełnistoszczypcy Eriocheir sinensis – Fot. Adam Adamski .

Krab wełnistoszczypcy wypiera inne gatunki skorupiaków z terenów na których się znajduje. Może być groźnym konkurentem dla naszych rodzimych gatunków raków (zwłaszcza, że ich populacja i tak ciągle maleje z różnych przyczyn). Nie ma znaczenia spożywczego, niszczy sieci rybackie i rośliny wodne. Mimo, że gatunek nie wykazuje nadmiernego wzrostu liczebności populacji, należy rozważyć kontrolowanie jego stanu, ponieważ może wywierać szkodliwy wpływ na gatunki rodzime. Na razie jednak nie sprecyzowano możliwie skutecznej metody jego zwalczania. Gatunek jest żywicielem pośrednim przywry płucnej Paragonimus ringer.

Filed under: Zoologia