Articles Comments

Kolekcja Przyrodnicza Pracowni Dydaktyki » Ciekawostki przyrodnicze » po ptaszemu… Osobnik sroki Pica pica o nietypowej barwie upierzenia

po ptaszemu… Osobnik sroki Pica pica o nietypowej barwie upierzenia

Na początku marca br. fotograf pan Piotr Tamborek (członek ZPFP) na jednym z toruńskich skwerów dostrzegł wyjątkowy okaz sroki. Mimo, że pan Piotr nie jest z wykształcenia przyrodnikiem – prawidłowo rozszyfrował nietypowość osobnika i natychmiast zwrócił na niego obiektyw swego aparatu. Fotografia stanowi cenną dokumentację w przypadku napotkania innych krukowatych odbiegających wyglądem od wzorca własnego gatunku. Ostatnimi laty coraz częściej widuje się zmiany w szacie ptaków krukowatych zamieszkujących miasta. A to spotkać można jasnopopielatą kawkę, to znów zbyt „rozbieloną” wronę. Do niezwykle ciekawych przypadków należy np. kawka w drobne białe plamki lub „zszarzały” gawron. Zjawisko w/ w możne mieć związek z zanieczyszczeniem powietrza w dużych miastach (tlenki metali ciężkich, tlenki siarki). Zanieczyszczenia te mogą powodować różnego rodzaju zmiany w fenotypie określonego osobnika, a z biegiem czasu w wyniku przekazywania i utrwalania się cechy – może dochodzić do zmian w fenotypie (i genotypie) populacji miejskiej danego gatunku. Tym bardziej, że niektóre grupy ptaków w miastach tworzą na wpół izolowane skupiska bez większego „dopływu genów” z innych rejonów. Jak widać sroka z fotografii posiada wyraźnie brązowawo-białe upierzenie, a nie biało-czarne. Białe plamy grzbietu są jakby szersze niż u typowo wybarwionych srok. Trudno dostrzec także zielonkawy, metaliczny odcień sterówek.

Zaobserwowany nietypowy osobnik - Fot. Piotr Tamborek

Zaobserwowany nietypowy osobnik – Fot. Piotr Tamborek

Written by

Filed under: Ciekawostki przyrodnicze

2 komentarze "po ptaszemu… Osobnik sroki Pica pica o nietypowej barwie upierzenia"

  1. Marta pisze:

    Widziałam identyczną srokę na Warszawskim Ursynowie kilka tygodni temu!
    Wyjątkowy widok, piękna barwa upierzenia – mi przypominała kolor kawy z mlekiem.

    1. Jak dotąd to dopiero drugi znany nam przypadek. Prowadzimy badanie ilościowe i jakościowe, ale nie pod kątem nietypowych zmienności osobniczych. Być może ktoś już odnotował więcej takich przypadków.

Dodaj komentarz