Articles Comments

Kolekcja Przyrodnicza Pracowni Dydaktyki » Zoologia » po ptaszemu… Alka zwyczajna (Alca torda)

po ptaszemu… Alka zwyczajna (Alca torda)

 

Wygląd: Jest to ptak o długości ciała od 41 do 48 cm, rozpiętością skrzydeł 62-78 cm oraz wagą ok. 700 g. Alka posiada silnie, bocznie spłaszczony dziób, który w okresie godowym naznaczony jest białą poprzeczną linią i poprzecznymi fałdami. Pływa lekko zanurzona, z postawionym ogonem, a w razie niebezpieczeństwa, zanurza się głębiej i ucieka nurkując. Po ziemi chodzi podobnie jak pingwin z rozpostartymi dla równowagi skrzydłami. Alka lata szybko, ląduje tylko na wodzie. Wypoczywa na skałach stojąc godzinami bez ruchu.

Środowisko: Alka wędruje nieregularnie, najczęściej przebywa niedaleko wybrzeży, gdzie istnieje możliwość nurkowania do dna morskiego. Jednak spotykane były także nawet w odległości 100 km od brzegu.

Lęgi: Alki gnieżdżą się na ptasich skałach w pojedynkę lub w niewielkich grupach. Szczeliny skalne lub jamy służą im jako miejsce na zakładanie gniazd, do którego potem co roku wracają. Znoszą 1 jajo, które rodzice wysiadują przez 30-35 dni. Na początku pisklę jest całkowicie bezradne i przez tydzień ogrzewane przez rodziców. Pisklęta wybiegają z gniazd dopiero po 19-20 dniach.

Mapa zasięgu występowania.

Pożywienie: Pisklęta karmione są tylko rybami, natomiast dorosłe alki poza rybami jedzą również skorupiaki, robaki oraz inne małe zwierzęta morskie.

Źródło: „Ptaki wodne”, Frieder Sauer, Warszawa 1996

Materiał powstał podczas realizacji zajęć dydaktycznych „Podstawy Muzealnictwa Przyrodniczego” przygotowanych przez Muzeum Przyrodnicze UMK.

Autor – Agnieszka Mrozek.

Fotografie – Adam Adamski.

Written by

Filed under: Zoologia

Comments are closed.