Articles Comments

Kolekcja Przyrodnicza Pracowni Dydaktyki » Akwarystyka, Tanganika » Cyphotilapia frontosa

Cyphotilapia frontosa

Stanowiska tego gatunku znajdowano w wielu rejonach jeziora np. w Burundii, Zairze, Zambii. Dorosłe formy zasiedlają litoral skalny na głębokości około 40 metrów. Narybek przebywa w płytszej, około 10 metrowej, strefie jeziora.

Ryba dorasta do wielkości 30 cm i ciężaru 0,5 kg. Ciało jej jest silnie wygrzbiecone. Na głowie znajduje się mocno rozwinięty guz tłuszczowy. Na szaro – białym lub niebiesko – szarym ciele występują czarne pręgi w liczbie od 5 do 7 w zależności od tego do której z trzech ras barwnych należy dany osobnik. Pierwsza pręga przebiega za pokrywami skrzelowymi, a ostatnia przez nasadę płetwy ogonowej. Poniżej oka znajduje się niebiesko błyszcząca plama. Płetwy mają kolor szaro – brązowy.

Samce są nieco większe i mają większy guz tłuszczowy, a płetwy: brzuszne, grzbietowa i odbytowa są na końcach bardziej wydłużone niż u samic.

Ryby te są pyszczakami. Tarło odbywa się bardzo spokojnie. Samica składa około 50 dużych jaj o średnicy 5–6 mm. Okres inkubacji trwa 54 dni, samica wypuszcza zdolny do samodzielnego życia narybek długości ponad 22 mm. Wylęgające samice przebywają zwykle w ławicy innych inkubujących osobników. Podczas inkubacji samice pobierają pokarm z toni wodnej w postaci zawieszonych drobin do odżywiania siebie i narybku. W jelitach narybku stwierdzono epifityczne glony, mikrobentos oraz detrytus. Natomiast u dorosłych pokarm składał się z detrytusu, małych skorupiaków, mięczaków, larw owadów, nitkowatych i jednokomórkowych glonów, rzadko z małych ryb.

 

Cyphotilapia frontosa 01 - Fot Adam Adamski

Cyphotilapia frontosa  – Fot Adam Adamski 

Cyphotilapia frontosa 02 - Fot Adam Adamski

Cyphotilapia frontosa – Fot Adam Adamski

Cyphotilapia frontosa 03 - Fot Adam Adamski

Cyphotilapia frontosa  – Fot Adam Adamski

Cyphotilapia frontosa 04 - Fot Adam Adamski

Cyphotilapia frontosa – Fot Adam Adamski

Niniejszy tekst pochodzi z książki „Pielęgnice Jeziora Tanganika”  autorstwa Dr Romana Pawlaka i Dr Adama Adamskiego

ISBN 83-900575-0-6

BGA Science Publisher s.c.

Wydanie I. Toruń 1992

Written by

Filed under: Akwarystyka, Tanganika · Tags: ,

Dodaj komentarz