Articles Comments

Kolekcja Przyrodnicza Pracowni Dydaktyki » Ekologia

po ptaszemu… Czy można pomylić pasożyta z obrońcą?

Jakże często okazuje się, iż opisywane przez człowieka zjawiska przyrodnicze wymykają się z ramowych i ścisłych schematów, definicji, określeń i opisów. Jakże często trudno ustalić czy zaobserwowany przypadek należy zaliczyć do określonej definicji, czy może do zupełnie innej. A może po prostu pewne zjawiska są „zbyt płynne” i nie dają się od tak „zaszufladkować” do tej czy innej definicji. Często też okazuje się, że dany przypadek, na pierwszy rzut oka typowy wręcz „podręcznikowy” – przy dokładniejszej obserwacji staje się bardziej skomplikowany i trudniejszy do jednoznacznej oceny. Niektóre kategorie wręcz zbyt upraszczają rzeczywisty obraz danych zjawisk. Oto przykład. Panamę (Ameryka Środkowa) zamieszkuje liczna rodzina kacyków Icteridae – ptaków z rzędu wróblowców. Jednym z nich jest Starzyk wielki Scaphidura oryzivora pasożyt lęgowy, który podrzuca swe jaja do gniazd innych ptaków, podobnie jak czyni … Read entire article »

Filed under: Ekologia

Jętki – ginące bioindykatory

Jętki – ginące bioindykatory

Jętki Ephemeroptera – niezwykle interesujący rząd gromady owadów Insecta z podgromady Pterygota (owady uskrzydlone). Mimo, że postacie dorosłe posiadają zdolność lotu czynnego to należałoby je w zasadzie uznać za owady… typowo wodne, gdyż formą długo żyjącą („dominującą ekologicznie”) jest larwa przebywająca w środowisku wodnym. Natomiast owady dojrzałe żyją najczęściej kilka dni i mają tylko jedno zadanie – doprowadzić do złożenia jaj. Stanowią najprymitywniejszą żyjącą grupę owadów uskrzydlonych i wspólnie z ważkami są zaliczane do grupy … Read entire article »

Filed under: Ekologia

Rezerwat Zbocza Płutowskie (woj. kujawsko – pomorskie)

Rezerwat Zbocza Płutowskie (woj. kujawsko – pomorskie)

Rezerwat został utworzony w 1963 roku dla kompleksowej ochrony (ze względów naukowych i dydaktycznych) fragmentów zboczy nad Wisłą porośniętych wspaniałą roślinnością typu stepowego. Wówczas jego powierzchnia całkowita wynosiła 19, 5 ha. W 1989 roku rezerwat powiększono do prawie 34, 5 ha. Położony jest na terenie gmin: Chełmno (12,75 ha ) i Kijewo Królewskie (21, 74 ha). Zbocza Płutowskie położone są między Płutowem a Starogrodem. Charakteryzują się specyficznym, suchym i ciepłym mikroklimatem (który powstał lokalnie pod … Read entire article »

Filed under: Ekologia