Articles Comments

Kolekcja Przyrodnicza Pracowni Dydaktyki » Zoologia

po ptaszemu… Kormoran czubaty (Phalacrocorax Aristotelis)

po ptaszemu… Kormoran czubaty (Phalacrocorax Aristotelis)

Wygląd: Jest to ptak o długości ciała ok. 76 cm. Dorosłe kormorany mają ciemne ubarwienie z metalicznym połyskiem oraz dziób z żółtą nasadą. Podczas okresu lęgowego występuje u nich zadarty do przodu czub z piór oraz odzywają się skrzeczącymi głosami. Po okresie lęgowym są prawie nieme. Środowisko: kormoran jest ptakiem tylko i wyłącznie morskim, którego teren lęgowisk zaczyna się od Maroka aż do Przylądka Północnego na Półwyspie Skandynawskim. Chętnie przebywa na skalistych wybrzeżach z zatokami i … Read entire article »

Filed under: Zoologia

po ptaszemu… Czernica (Aythya fuligula)

po ptaszemu… Czernica (Aythya fuligula)

Wygląd: kaczka o średniej wielkości (długość ciała ok. 43 cm). Kaczor posiada specyficzną szatę godową (o czarno – białym ubarwieniu z czubem z piór), natomiast samica jest skromnie ubarwiona. U samca w szacie spoczynkowej czub z piór jest krótki i mało widoczny. Kaczor charakteryzuje się gwiżdżącym głosem, a samica skrzeczącym. Środowisko: W Europie Środkowej czernica występuje tylko na terenach nad Bałtykiem i Morzem Północnym oraz  na przedgórzu Alp. Natomiast w Polsce najczęściej spotykana jest na Pomorzu, … Read entire article »

Filed under: Zoologia

po ptaszemu… Alka zwyczajna (Alca torda)

po ptaszemu… Alka zwyczajna (Alca torda)

  Wygląd: Jest to ptak o długości ciała od 41 do 48 cm, rozpiętością skrzydeł 62-78 cm oraz wagą ok. 700 g. Alka posiada silnie, bocznie spłaszczony dziób, który w okresie godowym naznaczony jest białą poprzeczną linią i poprzecznymi fałdami. Pływa lekko zanurzona, z postawionym ogonem, a w razie niebezpieczeństwa, zanurza się głębiej i ucieka nurkując. Po ziemi chodzi podobnie jak pingwin z rozpostartymi dla równowagi skrzydłami. Alka lata szybko, ląduje tylko na wodzie. Wypoczywa na … Read entire article »

Filed under: Zoologia